Fem trappor upp/Film av Richard Loncraine

MMM

Charmig film om att släppa det förflutna

Om vådan att sälja sin lägenhet och svårigheten att skiljas från den. Något som detta par har ovanligt svårt för, men det blir också komiken i filmen.

Diane Keaton och Morgan Freeman spelar det åldrande paret som bestämt sig för att sälja sin älskande lägenhet. Den ligger fint belägen i ett numera hippt kvarter med solig utsikt och ner mot havet. I denna charmiga miljö har paret samlat på sig genom åren. De har samlat både minnen och föremål. Dessa gör att varje rum bär på en särskild historia. Varje gång de överväger att sälja, tänker de på de glada stunderna de har haft i varje vrå av bostaden. De påminner sig själva om dessa ögonblick. De minns de festliga middagarna med vänner. De tänker också på de stillsamma stunderna av att läsa böcker tillsammans.

Cynthia Nixon spelar en ettrig mäklare som hetsar paret att snabbt sälja sin ingrodda bostad. Hon är både karismatisk och påträngande, vilket skapar en djup konflikt mellan henne och paret. Medan hon är fast besluten att få affären genomförd, växer parets osäkerhet. De känner sig som om de är mitt i en storm av känslor och tankar. De är osäkra på vad framtiden kommer att innebära för dem och deras relation.

Fast paret behöver mer betänketid och de slits mellan att bo kvar eller sälja. Denna interna kamp förvandlas snart till en komisk och hjärtevärmande resa där de hittar sig själva och varandra på nytt.

Det har blivit en småmysig och underhållande film om hur livet har gestaltat sig för det gamla paret.

Genom all humor och komik belyser filmen de djupare teman av tillhörighet och det svåra i att släppa det förflutna. Med varje skratt och varje tår tar publiken del av en berättelse som är både relaterbar och nostalgisk.

Denna berättelse påminner oss om värdet av de platser vi kallar hem.

Regi Richard Loncraine, Skådespelare Diane Keaton, Morgan Freeman, Cynthia Nixon m fl


Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Välkommen att kommentera med ditt för- och efternamn, gärna foto på dig, för trevlighetens skull.