MMMm
Visuellt tilltalande! Vackert, njutbart och gripande.
Vi överväldigas direkt av mycket aktivitet på scenen med dansnummer och kulörta färgsjok. Men det blir mer yta än innehåll.
Det är först när de riktigt dramatiska scenerna mellan solisterna som det tar fart och börjar bli intressant. Det sker inte förrän i slutet av första akten. I inledningen kan man känna hur den färgsprakande föreställningen försöker fånga vår uppmärksamhet. Den ytliga presentationen skapar emellertid ett avstånd till berättelsens känslomässiga kärnpunkter.
Andra akten öppnar upp starkare och mer drivet genom den spänning som byggts upp i kärlekshistorien mellan Kim och Chris.
Medan Kim lider genom att vara tvingad att prostituera sig i Bangkok, har Chris gift sig i Atlanta. Det tragiska i deras separation belyser de personliga uppoffringar de gör i en krigssfär av både fysisk och känslomässig natur. Båda längtar efter varandra, och deras hjärtan är tyngda av olösta känslor och den obeslutsamma tidens gång. En vietnamesisk officer (Thuy) försöker sätta krokben för deras lycka genom att tvinga Kim att gifta sig med honom. Hon vägrar, och utgången blir ödesdiger. Detta skapar en otrolig dramatik som genomsyrar hela andra akten; när vi får se de djupare delarna av karaktärernas konflikter och beslut.
Li-Tong Hsu som Kim är uppsättningens stjärna. Hon sjunger och agerar så bra som man kan begära, och hennes svenska är fantastisk. Detta med tanke på att hon lärt sig sjunga på svenska för rollen och är holländska med kinesisk bakgrund. Hon bor numera i Shanghai. Där är hon popstjärna, skådis och har egen TV-show. Det är en imponerande prestation som visar hennes mångsidighet och talang. Hennes tolkning av Kim ger liv åt den komplexa karaktären med djupa känslor och realism.
Philip Jalmelid som Chris gör ett starkt porträtt av den desperata soldaten. Soldaten slits mellan sin amerikanska fru Ellen och Kim, hans inre kamp mellan plikt och kärlek tydliggörs i hans prestation. Jalmelids förmåga att förmedla den inre smärtan och osäkerheten hos sin karaktär får publiken att verkligen känna för honom.
Cecilie Nerfont Thorgersen har mejslat fram ”The all American wife” trovärdigt. Detta bidrar till en nyans av realism till hennes roll. Det ger också en känsla av komplexitet. Hennes scener med Jalmelid är fulla av känsla, och deras interaktioner bidrar till den känslomässiga tyngden i berättelsen.
Dan Ekborg som Engineer är mer underhållare än skådespelare här, men gör det han ska och sjunger hyfsat. Hans karaktär erbjuder ett lättsammare inslag som kontrasterar mot de mer tragiska elementen, vilket ger publiken en kort andningspaus.
Rommel Singson gestaltar ett starkt krutpaket som Thuy, det är en obehaglig figur. Hans intensitet på scenen gör att hans närvaro känns hotfull och verklig.
Oscar Pierrou Lindén som Chis vän John är en stabil och habil aktör. Han har en bra sångröst som ger de underliggande temana lite mer kött på benen. Detta sker genom hans interaktioner och relationer till de andra karaktärerna.
Genom dessa prestationer blir berättelsen inte bara en visuell upplevelse. Det blir också en emotionell resa. Den berör och engagerar publiken på flera nivåer.
Lägg där till en välgjord scenografi av Martin Chocholousek och sprakande kostymer av Annsofi Nyberg.


Fotograf: Malin Arnesson
Musik Claude-Michel Schönberg. Text Alain Boublil och Richard Maltby jr. Översättare Rikard Bergqvist. Scenografi Martin Chocholousek. Ljusdesign Jesper Kongshaug. Ljuddesign Nick Lidster för Autograph. Kostym Annsofi Nyberg. Koreografi Roger Lybeck. Regi Ronny Danielsson. Dirigent Mats Rondin.
Ensemble: Dan Ekborg, Li-Tong Hsu, and Philip Jalmelid. Other cast members include Cecilie Nerfont Thorgersen, Oscar Pierrou Lindén, and others. Malmö Operakör, Lunds dans- och musikalgymnasium. Premiär den 6 sep 2013
Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
