Lars Fredrikson (1926–1997)/Malmö konsthall

Det är en sinnesutvidgande utställning som nu presenteras om den fransk-svenska konstnären Lars Fredrikson. Det är hans första stora utställning i Sverige.

Det kräver sin person att kunna upptäcka det sublima och förfinade i Lars Fredriksons konst. Om man lyckas med det, upptäcker man små partiklar på hans tavlor. Dessa svävar omkring som ljud. Alternativt finns de inbyggda där man kan återfinna kopplingar till Lars tidigare arbete som radiooperatör och telegrafist. Detta förflutna formar hans konstnärliga uttryck. Det skapar en djupare förståelse för de tekniska aspekterna i hans verk. Detta berikar ytterligare besökarens upplevelse av utställningen.

Lars spegelkonst är också fascinerande med dess välvda och tillplattade ytor. Det är visuellt tilltalande och skapar en särskild dynamik som fångar betraktarens intresse. Det synliga och osynliga var väsentligt för Lars. Han utforskar gränserna mellan vad som kan ses och vad som döljer sig bakom ytan. Denna dualitet utmanar besökaren att reflektera över sina egna uppfattningar om konst och verklighet.

Lars Fredriksson var djupt involverad i Paris konstnärskretsar på sextiotalet dit han flyttade 1960. Hans interaktion med andra konstnärer och kulturpersonligheter från den tiden har haft en varaktig inverkan på hans stil och teknik. Den populära sångerskan Françoise Hardy använde sig av hans ljudkonst. Det visar hur hans arbete sträcker sig över olika konstformer. Han förenar musik med visuell konst på ett unikt sätt.

Det är ett väldigt experimenterande med olika material som ljud, bildvågor och elektromekaniska verk som Lars Fredriksson har sysslat med. Han utmanar normerna för traditionell konst genom att blanda dessa element. Han bjuder in betraktaren till en interaktiv och multisensorisk upplevelse. Denna experimentlusta återspeglar en djärv anda av innovation som genomsyrar hela utställningen.

Detta gör det till en spännande utställning. Eller som konsthallschefen Mats Stjernstedt säger, ”För oss handlar det om att göra konstvärlden större.”

Utställningens mål är inte bara att visa konst. Det syftar också till att utvidga dialogen kring vad konst kan vara. Vi utforskar hur vi kan interagera med den. Utställningen bjuder in besökare att utforska och upptäcka de dolda aspekterna av Lars Fredriksons arbete. Den erbjuder en unik möjlighet för alla att fördjupa sin förståelse för samtidskonst.


Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Välkommen att kommentera med ditt för- och efternamn, gärna foto på dig, för trevlighetens skull.