Emilia Pérez/Film av Jacques Audiard

MMM

Transkvinna i gangsterfilm: En djärv berättelse

En ung stressad försvarsadvokat får plötsligt ett erbjudande som är både udda och utmanande.

Rita är van att skydda kriminella och har blivit uppskattad för detta. Hon spås en lysande framtid inom sitt fack. Från sin fattiga bakgrund har Rita lyckats slå sig fram i de bättre kretsarna. Nu blir hon upplockad av kartelledaren Manitas. Han vill att Rita ska vara behjälplig så att han förvandlas till en kvinna.

Planen är djärv och så ovanlig att Rita inte vet hur hon ska ta sig an uppgiften. Men hon finner ett sätt att ta sig ur gangsterledarens grepp så att Manitas blir nöjd.

Filmen avbryts av musikalnummer som känns lite malplacerat och bryter både spänningen och thrillerformen. Men av någon anledning så fungerar det.

Det är en rå gangsterfilm som visar på det meningslösa våldet som dagligen utspelas i Mexiko hos dessa kartellmedlemmar.

Även om filmen är spretig och vill berätta så mycket, känns inte de två timmarna långa. Tvärtom, man hade nog orkat med ännu mer. Karaktärerna är så intressanta. Skådespelarna gestaltar dem fulländat.

Regi Jacques Audiard

Medv Karla Sofía Gascón, Zoe Saldaña, Selena Gomez, Adriana Paz, Edgar Ramírez, Mark Ivanir mfl


Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Välkommen att kommentera med ditt för- och efternamn, gärna foto på dig, för trevlighetens skull.