Ilo Ilo/Film


MM
Filippinskas öde i Singapore

Teresa kommer som hembiträde till familjen Lim i Singapore, för att senare kunna leva ett drägligare liv på Filippinerna med sina barn.

Nu går det inte riktigt som hon tänkt sig. Det börjar oroväckande med familjens ostyriga son som är mer än besvärlig. Men ödet vill annorlunda. Teresa lyckas styra skutan på rätt köl med sitt positiva väsen. Fast någon länge vistelse blir det inte i Singapore utan Teresa får slokörad återvända till Filippinerna, fast med en erfarenhet rikare.

Man får en inblick i hur kämpigt det är för åtskilliga filippinskor som söker lyckan i Singapore. Detta är 1997 och den asiatiska finanskrisen lurar om hörnet.

Att denna enkla och mediokra film vunnit Camera d’Or i Cannes 2013 och är Singapores Oscarsbidrag har jag mycket svårt att förstå.

Regi: Anthony Chen
Skådespelare: Koh Jia Ler, Angeli Bayani

Konstruktiv kritik med ditt foto och för- och efternamn prioriteras.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s