Apornas planet: Uppgörelsen/Film


MM
Tröttsam apfilm

Originalet från 1968 med Charlton Heston håller fortfarande hög kvalitet då det gäller Sci-Fi film. Det gör inte denna nytolkning. 

Efter Apornas planet har det gjorts flera efterföljare och även TV-serier, men de står sig slätt mot den klassiker som spelades in i Los Angeles -68. Där såg det ut som att allt mänskligt och gott liv hade slutat upphöra.

I Uppgörelsen lever aporna i skogen i tron att människorna är utrotade, men en dag kommer en vetenskapsgrupp på besök. Aporna blir hysteriska och människorna blir chockade över att aporna kan förstå dem.

Eftersom varken aporna eller människorna vill ge sig då det gäller vem som ska äga vad så startar ett krig. Detta gör filmen stundtals till sömnpiller och ointressant. 

3D-glasögonen gör inte effekten bättre!

Regissör Matt Reeves
SkådespelareJason Clarke, Andy Serkis, Gary Oldman, Judy Greer, m fl

Konstruktiv kritik med ditt foto och för- och efternamn prioriteras.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s