MM
Grease 2023: En förnyad tolkning utan känsla
När man nu sätter upp Grease för femtioelfte gången så bjuds vi inte på några överraskningar eller nyskapande. Här är allt sig likt, tryggheten och igenkännandet är stort, men det skapar också ointresse.
Dansarna och sångarna kämpar på för allt vad kostymerna och kjoltyget håller, men ändå blir jag inte övertygad. De anstränger sig verkligen för att få till den glädje och energi som publiken förväntar sig. Trots deras ansträngningar får de inte fram känslan.
Neel Rønholt som Sandy platsar som den oskuldsfulla kvinnan. Hennes roll är kanske den mest tilltalande, men det känns ändå som att något saknas i den karaktärens utveckling.
Danny (Silas Holst) blir förtjust i denna oskuldsfulla kvinna, och deras kemi ska vara magnetisk. Det blir värre då hon ska förvandlas till sexbomben i det kanske viktigaste numret, You´re The One That I want. Där stämmer ingenting. Här har jag svårt att förstå att Danny ska gå igång på denna spinkiga och icke kurviga Sandy. Även om låten är en klassiker och har kraften att engagera, känns det som att numret faller platt i genomförandet.
Dansarna gör vad de kan. De försöker få numret att svänga. Men det blir inte den showstopper som det kunnat bli. Istället blir vi kvar med en känsla av att potentialen inte utnyttjades fullt ut.
Frede Gulbrandsen som regissör borde ha varit mer uppmärksam på vad man kan åstadkomma med en så här ikonisk musikal. Här är det främst Lea Thiim Harde som ger avtryck med sin soulbesjälade stämma.
Hennes prestation lyfter verkligen föreställningen och ger en glimt av den energi som hela ensemblen borde ha strävat efter. Det är tydligt. När hon sjunger, går publiken på ett helt annat sätt in i musikens värld. Hennes närvaro på scenen är en påminnelse om kraften i bra sång och framträdande.
Sammanfattningsvis, produktionen har sina ljusglimtar. Men det är svårt att inte känna att det finns så mycket mer som kunde ha gjorts. Mycket mer kunde ha bidragit för att uppgradera denna klassiska musikal till något verkligen minnesvärt.
Fans av Grease kommer att njuta av de bekanta låtarna och kostymerna. Men den som söker en fräsch tolkning känner nog en viss besvikelse. Även den som söker en djupare känslomässig upplevelse blir säkert besvikna.

Foto Miklos Szab, Neel Rønholt & Silas Holst,
Instruktør Frede Gulbrandsen. Koreograf Silas Holst. Scenograf Steffen Aarfing.
Kostumedesigner Simone Bartholin. Kapelmester og Music director, Joakim Pedersen.
Medv Silas Holst, Neel Rønholt, Lea Thiim Harder m fl.
Premiär på Falkonerteatret den 9 mars 2023
Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
