Efter sagolandet/Film av Kirsi Nevanti

M

Kirsi Nevantis onödiga film

Detta är något av det sämsta jag sett på bio på väldigt länge. Allting är gammalt skåpmat som vi redan vet och sett. Från ett vänsterperspektiv visar man fram från 2019 till 2022 olika företeelser som vi alla fick gå igenom.

Det handlar om covid-19, Pride, Sverigedemokraterna i Sölvesborg. Där är en kvinna som får ondgöra sig om hur hemskt det är att inga Prideflaggor vajar i stan. Så hon vill helst flytta. Denna kvinna blir en symbol för den frustration och det missnöje som många känner i dagens samhälle. Men filmens utförande känns platt. Det är förenklat.

Det som borde ha kunnat bli en djupgående analys av våra sociala och politiska realiteter blir istället ett antal klagomål. Dessa klagomål erbjuder inget nytt eller insiktsfullt.

Så fortsätter det filmen igenom. Klagande och indirekt ett sätt att skuldbelägga den nya regeringen. Man får känslan av att filmen bara har som syfte att ifrågasätta och kritisera. Den ger inga konstruktiva förslag eller alternativ till de problem som tas upp. Regissören verkar sakna en klar vision, vilket gör att filmen känns som ett hastverk snarare än en välgenomtänkt produktion.

Regissör Kirsi Nevanti har valt filmens titel efter Jan Troells fantastiska lägesskildring av ett Sverige från 1988 som heter Sagolandet. Det är förmätet att jämföra sig med Jan Troell när man ligger på en sån här bottennivå.

Troell är känd för sina komplexa berättelser och en djup förståelse för den svenska kulturen och dess nyanser. I jämförelse framstår Nevantis verk som ytligt och utan verklig substans. Det känns som en missed opportunity. Filmmediet borde ha använts för att verkligen gräva djupare i de frågor som berör oss alla. Man hastar igenom de ämnen som diskuteras. Detta resulterar i en film som varken engagerar eller utmanar publiken.

Regi/Manus Kirsi Nevanti. Medverkande är Elisabet Svensson, Bengt Billingskog och Love Petterson. Rajahurrit, Mary Vase och Helen Alem deltar också. David Viklund, Anna Nuzha, Jens Werkander och Eva Hållsten är med, med flera.


Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Välkommen att kommentera med ditt för- och efternamn, gärna foto på dig, för trevlighetens skull.