American Sniper/Film av Clint Eastwood


MMM
Starkt om krigets våndor



Ett inlägg i den så omdebatterade frågan om varför amerikanska soldater strider i Irak. 

Krypskytten kallad ”Legenden” är känd för att ha dödat flest personer i fiendeland. För det äras och hyllas han av sina kamrater i U S Navy SEALS. Men de vet inte hur han kämpar för att kunna behålla sin familj.
Uppbrottet är nära då hans fru är beredd att lämna honom då han gång på gång återvänder till striderna i Irak.

Våndan och striderna tär på Chris Kyle som har till uppgift att skydda sina män i stridens hetta. Att skjuta barn och kvinnor då de har bomber blir en tuff uppgift. Men uppdragen måste utföras och Chris psyke får ta mer och mer stryk.

Man får en insikt i vilket enormt slit och helvete det är för soldaterna. Att de sedan får en massa skit från personer som inte förstår bättre gör knappast saken bättre. En stor miss från den amerikanska regeringen är hur illa de behandlar sina hemvändande soldater. Ingen rejäl pension. De får klara sig bäst fan de kan. Uselt!

Denna sanna historia får en värdig avslutning då Chris Kyle hyllas enormt i USA, av flaggviftande patriotiska amerikaner. 

Skådespelare Bradley Cooper, Sienna Miller m fl, Regi Clint Eastwood

Konstruktiv kritik med ditt foto och för- och efternamn prioriteras.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s