This is the Moment/Musikalshow på Nöjesteatern i Malmö

MMM

 Sångarnas magi i en enkel produktion

Fyra duktiga sångare ger liv åt odödliga musikalklassiker. Tillsammans med utrikeskorrespondenten och författaren Herman Lindqvist får vi bakgrunden historiskt till dessa sånger.

Det känns lite avskalat med en liten orkester på sex man, med en minimal scenografi, koreografi och regi. Det hade behövts mycket mer av allt detta. En mer påkostad och visuell produktion skulle ha gett deras prestationer en extra dimension.

Det blir fel att ha en stor mikrofon i handen som skymmer en del av ansiktet, istället för att agera med hela kroppen, då de redan har myggor. Sångarens kroppsspråk och känsla är centrala delar av musikalen som skapar magi på scenen och fördjupad kontakt med publiken. Med myggor är de fria att kunna röra sig, men ändå känns det som att en mer integrerad användning av scenisk rörelse skulle kunna öka engagemanget.

Själv hade jag otur att vilja sitta på första raden längst till vänster där orkestern täckte mycket av sångarnas framträdande. Det kan vara en utmaning att få en fullständig upplevelse när man är så nära men ändå blockerad från att se helheten. Fast det jag såg och hörde visade på en professionalitet när det gäller att behärska sångligt vad de framförde.

Sångarna har en gedigen bakgrund då det gäller utbildning och scenerfarenhet från flera kända musikaler. Emmi Christensson och Nina Söderquist har även medverkat på Londons West End, där de haft möjlighet att utveckla sina talanger till fullo; i en av världens mest prestigefyllda teatermiljöer. Fast den sexiga outfiten med rocktjejen Nina på affischen lyste med sin frånvaro.

Janne Åström fick sitt genombrott som den brutala polischefen Javert i musikalen Les Miserables, en roll som kräver både styrka och en djup känsla för att förmedla karaktärens komplexitet. Jag minns den uppsättningen på Cirkus i Stockholm som mycket bra.

Kalle Leander var konstnärlig ledare för musikalen Chess på svenska, tyvärr fick vi inte se honom medverka i den uppsättningen.

Nämnda musikaler fick vi höra nummer från plus från bland annat Jesus Christ Superstar, Hair, Spelman på taket, Kristina från Duvemåla och Phantom of the Opera, där de alla briljerade stort med sina sångstämmor. Vi fick även sånger från den nyskrivna musikalen Vasa, om regalskeppet som sjönk vid sin avfärd.

Musikerna med kapellmästare Johannes Annfält gav dem det stöd de behöver, vilket är avgörande för att skapa en harmonisk helhet. Men det blir aldrig så där riktigt levande som när man ser en musikal i sin helhet. Det är denna helhet som ofta skapar en känsla av förtrollning, vilket gör att upplevelsen känns ofullständig utan den fullständiga iscensättningen. Men som en stunds underhållning för kvällen fungerar det bra. 

Ett extra plus för Herman Lindqvist som ciceron med sina historiska utvikningar och anekdoter från hans reporterliv i krigshärjade områden. Det var både intressant och givande. Dessutom så dansade han med i slutnumret av Hair. Ett kul grepp där alla de medverkande gick helt in i den nostalgiska känslan av denna hippiemusikal.

Publiken svarade med kraftiga applåder efter varje sångnummer, vilket tyder på att de uppskattade ovanstående prestationer och delade den entusiasm dessa fyra sångare förmedlade, trots bristerna i produktionens helhetsuttryck.

Medverkande Herman Lindqvist, Emmi Christensson, Kalle Leander, Nina Söderquist, Janne Åström och Kapellmästare Johannes Annfält med stort liveband.
Kreativt team Regi Catherine Fallenius, Scenografi Jenna Gillinger, Kostym Helene Söhr, Koreografi, Nina Zacco, Kreativ producent Peter Bengtson, Idé, koncept, casting Kalle Leander


Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Välkommen att kommentera med ditt för- och efternamn, gärna foto på dig, för trevlighetens skull.