MMMMM
Underbar skrattfest!
Det var längesedan jag fick skratta så här mycket. Därför kan det inte bli annat än högsta betyg.
Denna uppsättning följer John Cleese originalserie Fawlty Towers, där man sammanfogat flera av de roligaste scenerna. Alla skådespelarna är perfekta i sina roller, vilket gör att vi skrattar igenkännande åt karaktärerna från TV-serien.
Adde Malmberg som den arga Basil, med sin likhet till John Cleese, levererar en fantastisk prestation som fångar essensen av karaktären. Hans tajming är oslagbar, hans komiska uttryck är på en nivå som gör att publiken inte kan låta bli att skratta. Kalle Rydberg som spanjoren Manuel, med sina kul uttal och mimik, bidrar starkt till föreställningens humor. Båda är obetalbara i sina uppenbarelser, och deras samspel gör scenerna ännu mer underhållande och levande.
Eva Rydberg, som Basils hustru Sybil, är nedtonad och inte så uppskruvad, men för den skull inte mindre rolig. Hennes subtila yttranden och glimtar av humor ger en perfekt balans till den övriga komiken. Ewa Roos som den döva Mrs Richards är hysteriskt kul. Hon får skratt att bryta ut närhelst hon träder in på scenen. Speciellt scenerna tillsammans med Basil som hotellägaren och hans ursinne, då Mrs Richards inte sitter på sin hörapparat, är oemotståndliga och bjuder på många skratt.
Adde och Ewa Roos, med assistans av Kalle Rydberg och Håkan Mohede som Majoren, gör skrattfesten total. De andra skådespelarna bidrar också med sina insatser för att helheten ska bli så lyckad. Deras dynamik och tajmade leveranser skapar en energisk och livlig atmosfär som håller publiken på tårna.
Det är stor komik från början, vilket gör att skrattsalvorna kom igång direkt.
Varje scen är noggrant konstruerad för att maximera åskådarens nöje, det finns en härlig känsla av igenkänning när man ser dessa karaktärer komma till liv på scen.
Anders Albien har översatt pjäsen och verkligen fått snurr på denna föreställning. Hans engagemang och förståelse för materialet reflekteras i både text och regi. Frågan är om det inte är hans bästa scenuppsättning hittills. Här finns inte en död sekund; det händer saker hela tiden, man känner verkligen att varje minut är välkomponerad för att hålla publikens intresse. Succén är i hamn och bättre än så här blir det inte!
Jag rekommenderar alla att se den här föreställningen om man gillade Fawlty Towers. De följer karaktärerna till punkt och pricka, och man mår mycket bra när man lämnar salongen. Grattis alla ni som gjort den här föreställningen möjlig. Det här är det roligaste jag någonsin sett på Nöjesteatern, jag ser redan fram emot nästa gång jag får uppleva denna fantastiska produktion!

Foto Mikael Lindell Bolin
I rollerna Adde Malmberg, Eva Rydberg, Birgitta Rydberg, Kalle Rydberg, Ewa Roos, Håkan Mohede med flera. Manus John Cleese Översättning och regi Anders Albien.
På Nöjesteatern i Malmö den 25 mars 2023
Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
