Värdefulla guider
Karin Hoffman har i sin serie Rundvandringar skrivit om Romelåsen, Söderåsen, längs Skånes kust, för tågburna och nu om evighetsträd och med gps.
Som i alla Hoffmans Rundvandringar så är de mycket detaljrika och håller en hög klass då det gäller vandringstips.
De är även smart upplagda där det står kilometer, uppskattad tid, tips om övernattning och var man kan få förfriskningar.
I för tågburna får man även information var man kan cykla.
Det finns förstorade delar av kartor, förkortningar och förklaringar så att man inte ska sväva i tvivelsmål. Det gör att dessa Rundvandringar är värt varenda sida. Här finns även vackra och tilltalande foton tagna av Karin Hoffman.
I evighetsträd i Skåne väljer Karin kloster och slott som sina mål.
I med gps deltar hennes man Anders med nödvändiga baskunskaper om gps och kompass och boken har tonvikten på Kultur & Natur.
Böckerna är gjorda för att kunna passa i byxans långficka och är ett måste för alla vandrare som vill lära sig något nytt på vägen.