Breathe/Film


MMM
Ofattbart om Polio

En hjärtknipande story om en man som plötsligt drabbas av polio. Under en smekmånad i Kenya tillsammans med sin kvinna slås deras liv i spillror.

Robin Cavendish tappar livsgnistan men Diana Blacker ger inte upp deras kamp om att hennes man ska få leva ett värdigt och givande liv.

Det är 1957 och i kolonialismens tidevarv.  Hemma i England lider många av polio. En uppfinning av rullstolar till de hjälplösa samt att man kan befinna sig i sitt hem kommer att spela en revolutionerande roll för flertalet av dessa poliopatienter.

Breathe har producerats av parets son Jonathan Cavendish. Andy Serkis som  regisserat filmen får den stundtals att kännas utdragen. Men ändå en sevärd film då det är en sann historia om det här parets livshistoria och den koloniala tid som det utspelar sig i.

Regi Andy Serkis Medv Andrew Garfield, Claire Foy, m fl

Konstruktiv kritik med ditt foto och för- och efternamn prioriteras.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s