Audition/Film


MM
Ännu en onödig film.

Man undrar ibland varför vissa gör film och vad de vill förmedla. Här är ett typexempel.

Anna som är lärare på musikkonservatoriet i Berlin tar sig an en ung begåvad fiolelev. Kring detta kretsar hela filmen. Ett riktigt sömnpiller!

Vad regissören vill ha sagt med filmen blir jag inte klok på. I Annas familj är alla musiker och om detta talas det vid middagsbordet. Eller så övar man på noter eller filar på något instrument.

Mitt ibland Annas stressiga tillvaro som gör henne överdrivet känslig utspelar sig också otrohet och skambelagd sex. Inte ens det är upphetsande att se på. Hela filmen signalerar tristess! Nina Hoss är trovärdig i sin roll som neurotisk musiklärare. Därav 2 M.

Regi Ina Weisse Skådespelare Nina Hoss, Simon Abkarian, Jens Albinus, Ilja Monti, Serafin Mishiev m fl.

Konstruktiv kritik med ditt foto och för- och efternamn prioriteras.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s