Elvis/Film


MMMM

En sällsynt välgjord film om Elvis, men så är det också mannen bakom Moulin Rouge. Filmen som hade så lekfulla videor med de då hetaste artisterna.

Här fokuseras det på samarbetet mellan Elvis mentor och manager, Översten, som han kallades. Oerhört välspelat av Tom Hanks, som har en förmåga att alltid tillföra något speciellt till sina rolltolkningar.

Man får en övertygande bild av hur det kunde ha varit från Elvis stapplande steg och fram till berömmelsen. Vi förs snabbt in i hysterin som omgärdade Elvis var han än uppträdde.

Fotografiskt är filmen enastående, med dess nyfikna kamera och klippningen som är suveränt genomförd.

Austin Butler som Elvis är helt rätt val, även om han inte är porträttlik. Det är hans framtoning och energi som ger oss känslan av Elvis.

En film som sprakar av livsglädje och har fångat tiden i USA, med dess ikoniska platser och hur det tedde sig under de årtionde då Elvis var King, i det stora landet i väster.

Reg: Baz Luhrman
Skådespelare Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Dacre Montgomery, Luke Bracey m fl

Konstruktiv kritik med ditt foto och för- och efternamn prioriteras.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s