Operation Napoleon/Film av Óskar Thór Axelsson 

MMM

Ett riktigt pojkboksäventyr

Denna film gör mig påmind om då jag som liten påg läste Biggles och liknande barnbokslitteratur.

Det hela utspelar sig på Islands glaciär Vatnajökull. Själv har jag besökt och vandrat på Snaefellsjokull. Det är imponerande och mäktigt med dess höga berg, klippavsatser, forsande vattenfall och lavafält. Liknande är det i denna spänningsladdade berättelse, om ett naziplan som störtat 1945, och som idag upptäcks av några skidåkande islänningar.

Fast det är inte bara de som upptäckt planet, ett gäng skrupelfria personer ledd av CIA-officeren William Carr, som länge har letat efter planet, vill komma över en dyrbar skatt, som de vet ska finnas begravd i snön inne i planet.

Nu blir det en kamp om klockan både från islänningarna och mördargänget. Islänningarna jagas och flera dödas på brutala vis. Amerikanarna skyr inga medel för att likvidera islänningarna. Annars kommer deras hemliga operation att kunna avslöjas för allmänheten. Då är deras karriärer och liv slut.

Det blir till en vild jakt som håller en fängslad till det bittra slutet. Habilt berättat efter Arnaldur Indriðasons roman Napóleonskjölin.

Regi Óskar Thór Axelsson, I rollerna Vivian Ólafsdóttir, Ian Glen, Jack Fox, Atli Óskar Fjalarsson, Adesuwa Oni m fl. 


Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

4 reaktioner till “Operation Napoleon/Film av Óskar Thór Axelsson 

  1. Beskrivningen får mig att associera till den nya finska filmen ”Sisu”, fast här med amerikanare i stället för nazister.. Ligger väl i tiden.

    Gillad av 1 person

Välkommen att kommentera med ditt för- och efternamn, gärna foto på dig, för trevlighetens skull.