En klassisk balettupplevelse
Sylfiden är den klassiska baletten som blev uppförd på Det Kongelige Teater 1836. Den är komponerad och koreograferad av August Bournonville och komponisten Herman Severin Løvenskiolds.
Igår var det dags för premiären av Tivoli Baletteater inför en fullsatt publik, vilket verkligen bidrog till den magiska atmosfären på plats. Denna version är från 2014 i uppsättning av balletchef Peter Bo Bendixen. Det är en kort balett på 40 minuter, vilket passar ovanligt bra utomhus på den vackra pantomimteatern i tivoli, omgiven av de lummiga träden och den friska kvällsluften, vilket verkligen förstärkte upplevelsen av föreställningen.
Till en bedårande vacker musik dansar de skickliga artisterna och berättar historien om paret James och Effy som ska gifta sig på en skotsk gård, men hindras av den övernaturliga sylfiden, som lockar James in i skogen. Där, bland trädens skuggor och naturens ljud, möter han spåkvinnan Madge, som erbjuder en skymt av framtiden och visar på de val han står inför. Därefter förändras allting dramatiskt och det som började som en romantisk kärlekshistoria förvandlas till en berättelse om besatthet och ödestro.
Handlingen dansas fram på ett våldsamt och dramatiskt vis, där varje rörelse och gest bär på en djupare mening som engagerar publiken.
Den tysta publiken följde berättelsen med spänning och njöt säkert av den klassiska musiken, som på ett fängslande sätt kompletterade dansarnas uttryck och förstärkte de känslor som förmedlades. Kombinationen av storslagen musik, uttrycksfull koreografi och den intensiva berättelsen skapade en härlig upplevelse.
En bedårande kvällsföreställning i sommarens varmaste dag, där stjärnorna började tända sig ovanför, fick alla att inse den verkliga skönheten i denna tidlösa balett.
Det blev en kväll fylld av konstnärlig magi och gemenskap, där publiken tillsammans delade på glädjen och den unika energin från scenen.
Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.




