Givande tankar om varför vi lever
Kim Nilsson har nedtecknat sina erfarenheter av ett tänkande som är få förunnat. Men som borde gälla för alla.
Vad är meningen med livet och hur tänker man när man blir upplyst. Det är vad som avhandlas i denna lilla, men ack så förträffliga och inspirerande bok.
Beroende på var man befinner sig i förståelsen av upplyst så kan innehållet vara självklart eller helt nytt och omvälvande
Intressant! Den ska jag läsa.
Advaita är ett indiskt filosofiskt-religiöst tänkesätt och
enligt denna lära finns det i den andliga och den materiella världen ingenting, som är åtskilt från brahman, allt varandes urgrund; människosjälen är identisk med brahman, ej en del av honom; den empiriska världen är endast ett bländverk (maya), en på felande insikt grundad sinnesvilla; själen är tidtals fängslad i kroppen, men återvänder genom döden till (den opersonliga) gudomen. Denna lära är ett betydelsefullt uttryck för indiernas själsriktning. Dess bekännare kallas advaitavadin.
GillaGillad av 1 person
Låter mycket intressant.
GillaGilla