Skinny Dyck med Band/LiveMusik på Medley


MMM

Ett fantastiskt tillfälle att få se Skinny Dyck från Alberta i Kanada. Detta var enda spelningen i Sverige!

Unikt är också att hans senaste minialbum är släppt på svenska Jerker Emanuelsons Sound Asleep Records. Producerat har Billy Horton gjort, som även står för Charlie Crocketts plattor.

Spelningen gav mersmak för mig som nyligen upptäckt Skinny Dyck. Hans senaste minialbum, Palace Waiting, är fantastiskt bra, vilket fick mig att vilja gå och se honom live. Därifrån fick vi höra TV Blue.

Detta är en form av country med tidlösa och traditionella melodier, som man bara vill ha mer av. Fast det händer inte så mycket på scenen, vilket drar ner betyget.

Skinny Dyck spelar både Pedal Steel, Telecastergitarr, samt sjunger. En bedrift i sig. Han fick god hjälp av sina medmusiker, som alla bidrog till en stark kompgrupp.

Foto Johnny Månsson

Skinny Dyck med band på Medley i Malmö, den 28 sep, 2022

Konstruktiv kritik med ditt foto och för- och efternamn prioriteras.

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s