Borg/Film av Janus Metz

MMM

Björn Borgs liv och tennis

Sverrir Gudnason ser ut precis som Björn Borg. Han är säker i sin roll som denne. Redan där är filmen i hamn. Shia LaBeouf som McEnroe är minst lika bra i sin rolltolkning. Tillsammans skapar de en dynamik på skärmen som verkligen fångar tittarens intresse och ger en känsla av att man är en del av deras intensiva rivalitet.

Filmen pendlar mellan Björns uppväxttid och hur han som vuxen vinner seger efter seger på tennisbanan. I början får vi en inblick i Borgs liv och hans tidiga passion för tennis, vilket ger en grund för att förstå den press han senare tycker sig möta som professionell spelare. Som mest intressant och spännande är filmen då Björn Borg vinner sin femte Wimbledon-seger i hård kamp mot McEnroe. Man sitter som på nålar fast man vet utgången. Denna match är verkligen filmens klimax, där rivaliteten når sin peak och känslorna är på topp.

Stellan Skarsgård som Borgs tränare Lennart Bergelin gör ett personligt och inkännande porträtt. Hans djupa förståelse för Borgs psykologi och hans strategiska tankesätt som tränare ger en dimension till filmen som annars kanske saknat djup.

Tuva Novotny som Mariana är mest som ett bihang till Björn, och så var det kanske också. Men var Björn Borg verkligen så egotrippad som han framställs? Det är en fråga som filmen lämnar öppen för tolkning. Trots sin briljans på banan tycks Borg, genom allt han upplever, kämpa med sin identitet och sina relationer, vilket ger publiken en mer komplett bild av mannen bakom stjärnan.

Det har blivit en rakt berättad och innehållsrik film, men tröttsamt med alla dessa hopp mellan då- och nutid. För vissa kan denna teknik vara avskräckande eftersom den kan bryta flödet av berättelsen, medan den för andra kan tillföra ett intressant perspektiv på hur minnen och tidens gång formar en persons liv och karriär. Filmen ger en fascinerande inblick i en av sportens största legender och bjuder på både känslomässiga och spännande stunder som håller publiken engagerad från början till slut.

Regi Janus Metz Medv Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Tuva Novotny och Leo Borg.

 

 

 


Upptäck mer från MÅNSSONSKULTUR.SE

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

En tanke på “Borg/Film av Janus Metz

  1. Det här är en film, jag sett fram emot. Borg var en stor idol för mig när jag växte upp på 70-talet och som alla ungar på den tiden stod man med tennisrack och slog boll efter boll mot väggar och garageportar, med drömmen om att bli tennisstjärna.

    Jag kommer absolut att se denna med en nostalgisk känsla om en svunnen barndom och jag ser fram emot att få ta del av en lysande Svensk idrottsmans liv och karriär.

    Gillad av 1 person

Välkommen att kommentera med ditt för- och efternamn, gärna foto på dig, för trevlighetens skull.