MMM
Udda finsk film
Regissören Aki Kaurismäki gör ofta tankeväckande och intressanta filmer. Här om en flykting som lyckas ta sig till Finland genom att gömma sig på en båt.
Det är inte den vanliga tycka synd om flyktingfilmen. Här hjälps Khaled till ett jobb då han inte tillhör de parasiter som bara vill suga ut samhället.
Khaled från Syrien kommer lätt in i det finska samhället och gör vad som krävs av honom. Även om han undrar ibland vad det är som händer runt omkring honom.
Finska Wikström har en restaurang med udda individer och där passar Khaled bra in. Ingen misstänker något och han gör sitt jobb som diskare. Men en dag blir det en förändring.
Se filmen som en studie i hur det kan gå till i Finland utanför turiststråken.
Att Aki Kaurismäki vann Silverbjörnen för bästa regi i Berlin är jag dock oförstående till. Fast Ljus i natten är sevärd med dess mörka stråk.